Brännvidden motsvarar 28-300 i småbildsformat vilket gör det till ett perfekt allround-objektiv. Den nya Di-II serien är specialdesignad för det nya APS-C-formatet och kan därför ej användas med 35mm-kameror eller med digitala kameror med större sensor än APS-C.
OBS! Begränsat antal av denna vara, restnoteras ej vid slutsåld vara.Varan har varit uppackad och igångsatt, ej helt ny produkt.
Ring oss gärna för mer exakt info!Tamron har använt sig av en helt ny optisk design specialanpassad för de egenskaper som digitala systemkameror har. Tack vare design, glaskvalité och antireflexbehandling i kombination ger objektivet en hög kvalité genom hela det stora zoom-området. Till skillnad från en konventionell optik så blir kvalitén i kanterna näst intill den samma som i mitten.
Specifikationer- Bländare max: 3.5-6.3 min: 22
- Närgräns: 49 cm över hela zoomomfånget
- Filterstorlek: 62 mm
- Vikt 390 g
- Motljusskydd ingår
- Asfäriska linselement